Sirke İle Şarap Arasında Ne Fark Var?

Sirkenin tarihi şarap kadar eskiye dayanmaktadır. Gerçekte sirke ekşimiş şaraptır. Büyük ihtimalle 10 bin yıl önce dalgın bir şarap imalatçısı, şarabı yaparken uzun süre bekleterek hava almasına, ardından da ekşimesine sebep olmuştur. Bu şekilde bilmeden, tesadüf eseri sirkenin mucidi olarak tarihe geçmiştir.

Sirke İle Şarap Arasında Ne Fark Var?
Sirke İle Şarap Arasında Ne Fark Var?

Daha sonra yüzyıllar boyunca her medeniyet değişik meyve, sebze ve hububattan kendi yöntemlerine göre sirke yapmış ancak buna rağmen sirkeleşmenin ne olduğu daha geçen yüzyılın başlarında anlaşılabilmiştir.

Bazılarınca sirkenin sadece salatalarda, turşularda, salçalarda, gıda maddelerinde kullanıldığı sanılır. Aslında, tarihe bakıldığında sirkenin asırlar boyu tıbbın hizmetinde olduğu görülür. Milattan yaklaşık 400 yıl önce tıbbın babası Hipokrat’ın hastalarına sirkeyi ilaç olarak tavsiye ettiği biliniyor. Daha sonradan doktorlar sirkeyi nefes açıcı olarak akciğer rahatsızlıklarında, cilt hastalıklarında, incinme ve burkulmalarda, ateş düşürmede ve iç kanamaların tedavilerinde yaygın olarak kullanmışlardır. Romalı askerler sirkeyi içme sularına dezenfektan olarak koyarlarmış. Hatta Hannibal’in Alp dağlarını sirke sayesinde aştığı bile rivayet edilir. Hannibal yoluna çıkan kayaları önce ateş yakarak ısıtmış sonra üzerlerine sirke sürmüş, çatlayan ve ufalanan kayaları da yolu üzerinden kolayca kaldırmış.

Sirkenin tarih boyunca en önemli kullanım alanı ise yiyeceklerin muhafazasında olmuştur. Bugün insanlar sirkeyi hâlâ günlük yaşamda, alına sirkeli bez koyarak ateşi düşürmede, ağrı gidermede, temizlikte, pasları çözmede, yabani otları öldürmede kullanıyorlar.

Sirkenin ekşi tadı içindeki asetik asitten almaktadır. Günümüzde sirke modern yöntemlerle üretilmektedir. Önce fermantasyon ile mayalanma sonucu şeker ve alkol elde edilir. Daha sonra havadaki bakteriler alkolü etkiler ve asit fermantasyonu sonucu sirke elde edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir