Statik Elektrik Nedir ve Nasıl Oluşur?

Bazı nesneleri birbirine sürttüğümüzde, özellikle bunlar bazı plastik eşyalarsa, bir parça elektrik oluşur. Eşyanın içinde hapis kalan bu elektriğe “statik elektrik” deriz. Senin bedenine de zaman zaman statik elektrik yüklenebilir.

Statik elektrik yüklü iki nesne birbirine aşık gibi davranır: Birbirlerini ya çeker ya iterler. Bazen, statik elektrik yüklü eşyalar karanlıkta görülebilen küçük kıvılcımlar çıkarır. Bir eşyanın içindeki statik elektrik ondan kurtulmaya çalışır ve toprağa uzanan bir yol bulduğunda bunu yapar. Bedenin statik elektrik yüklüyse toprağa değen bir eşyaya dokunduğunda küçük bir titreme geçirirsin. Bu, statik elektriğin dokunduğun eşya aracılığıyla bedeninden çıkıp gittiği anlamına gelir!

Statik Elektrik Nedir ve Nasıl Oluşur?

ŞİMŞEK VE GÖK GÜRÜLTÜSÜ

Bulutlarda hareket halindeki su damlaları statik elektrik yüklenir. Bu elektrik arttığında toprakla bulut arasında bir elektrik akımı oluşur: Buna şimşek denir. Patlama kulakları sağır eden bir gümbürtü oluşturur: Buna da gök gürültüsü deriz.

PLAZMA: YILDIRIM ENERJİSİ

Yıldırım o kadar elektrik yüklenmiş bir maddedir ki, çok sıcak ve çok ışıltılı bir enerji topu oluşturur, işte buna plazma denir. Plazma değdiği her şeyi her yeri yok edebilir: Kayalara, ağaçlara, hayvanlara hatta insanlara bile zarar verebilir.

YAPIŞAN TOZ

Toz öncelikle çeşitli plastiklere iyi tutunur, oradan çekip alındığında da yere çökerek birikir. Bu toz parçacıkları statik elektrik yüklüdür. Onları plastiğin üzerine çeken ise plastiğin sahip olduğu doğal elektrik yüklüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir