Suda Batmadan Nasıl Dururuz?

Bir nesne ya da bir insan sudayken belli bir miktar suyun yerini alır. O insan yerini aldığı sudan daha ağırsa batar, hafifse yüzer. Bu şekilde insan batmadan, kolay bir şekilde su üstünde kalmayı başarıp yüzebilir.

Suda nasıl yüzülür?

Suyun kaldırma kuvveti sayesinde hareket etmeden bile su üstünde kalabilmek mümkündür. Yüzmenin birkaç temel kuralı öğrenerek yüzmeyi öğrenmek olasıdır. Kuralları uygulamalı olarak, mümkünse uzman bir kişi nezaretinde yapmak, yüzme sürecini hızlandırır.

Bazı insanlar başkalarına göre suyun yüzeyinde daha kolay kalır. Bu onların bedenlerinin yapısıyla ilgilidir. Kemikleri başkalarına göre daha iriyse, sudan daha ağırdırlar. Kolay yüzebilmeleri için ağırlıklarını arttırmadan bedenlerinin hacmini arttırmaları yeterlidir: Hava yutarak ya da can simidi kullanarak bunu yapabilirler…

Suda Batmadan Nasıl Dururuz?

Yüzen yük gemileri neden batmaz?

Yük dolu çelikten imal edilmiş bir yük gemisi batmadan nasıl ilerler? Havayla dolu olduğu için. Sonuç olarak gemi ve taşıdığı yük, yerini aldığı sudan daha hafifti, işte bu yüzden batmaz. Ama gemide bir delik varsa ve içine o delikten su dolarsa, batar!

Evreka Nedir?

Yunan bilgin Arşimet suya batırılan her şeyin, yerini aldığı suyun ağırlığına bağlı olarak yüzebildiğini keşfettiğinde “Evreka” diye bağırmıştı. Bu kelime ise Yunancada “Buldum” anlamına geliyor.

Buz nasıl batar?

Bunun birçok yolu var: Zeytinyağında yüzdürerek (çünkü zeytinyağı sudan hafiftir) ya da onu dondurmadan önce içine küçük, sudan daha ağır bir nesne hapsederek (zeytin, misket, bonbon şekeri, vb.)

Denizde neden daha rahat yüzülür?

Suyun üzerinde daha rahat kalabilmek için yüzme havuzu yerine deniz ya da okyanuslarda yüzmeliyiz. Çünkü deniz suyunda ermiş halde bulunan tuz, suyu ağırlaştırır. Böyle sular için “daha iyi taşıyor” denir. Çok tuzlu olan Ölüdeniz’de insan yüzerken gazete bile okuyabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir