TEOG Sınavlarına Nasıl Hazırlanmalı?

Bilindiği üzerine ülkemizde Anadolu Liselerine girmek için çeşitli sınavlar yapılmaktadır. Bu sınavlar sonucunda da öğrenciler aldıkları puan türlerine göre tercih yapmaktadırlar. Tercihleri sonucunda puanları ölçüsünde yerleşme işlemleri gerçekleşmektedir. Hal böyle olunca öğrencilerin sınava özenli ve düzenli bir şekilde çalışmaları gerekmektedir. Tek bir sınav sonucu ile tercih işlemleri yapılan ülkemizde hem aileler hem de öğrenciler sınav çalışmalarını ilk günlerden son günlere dek planlı ve programlı şekilde yürütmelidirler.

TEOG sınavı 8.sınıf öğrencilerinin girmiş olduğu ve lise tercihlerinde kullanacakları puanları belirten bir sınav türüdür. TEOG sınavında genel olarak 6. Sınıf, 7. Sınıf ve ağırlıklı olarak 8. Sınıf konularından sorular çıkmaktadır. Yine TEOG sınavı puanı ile birlikte öğrencilerin 6 .sınıf, 7. Sınıf ve 8. Sınıf başarı ortalaması alınarak öğrencilerin tercih puanı belirlenmektedir.Eğer ki bir öğrencinin 6, 7 ve 8. Sınıftaki başarı puanı düşük ise Teog tan yüksek puan alması gerekmektedir.

TEOG sınavlarına nasıl hazırlanmalı?

TEOG sınavlarına hazırlanmak için en önemli şey plan yapmaktır. Tabii bu planı da yapmadan önce TEOG’ta çıkan soruların konu dağılımına bakmak en fayda verici unsurdur. En fazla soru çıkan konular öncelikle belirlenir. Belirlenen konuların önem derecesine göre yani çıkan soru sayısına göre o konu için zaman kavramı belirlenir. Bu şekilde plan yapıldıktan sonra bu plan tüm dersler için yapılır.

TEOG Sınavlarına Nasıl Hazırlanmalı?

Plan yaparken dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan birisi de şudur; kavramları ve konuları en basitinden karmaşığa doğru çalışınız. Yani en basit konuları en başta çalışmanız sizler için moral acısından iyi olacaktır. Yine özellikle planların ilk haftalarında çok aşırı ders çalışmaktan kaçınmalısınız. Çünkü en başta yaşanacak bir olumsuz olay derslere karşı olumsuz bakılmasına neden olacak ve ders çalışma isteğiniz kırılacaktır.

TEOG sınavlarına nasıl hazırlanmalı? Sorusuna plan hazırlayarak başlamak ve en önemlisi de bu planın çok hayalci olmamasına dikkat etmek gerekecektir. Yani günlük çalışabileceğiniz saatlerin kat ve kat fazlasını planlamak gerçekleştiremeyeceğiniz bir plan olduğundan dolayı başarısız olmanız kaçınılmaz bir gerçektir.

Yaptığınız plan basit te olsa onu her gün ve aksatmadan yaparsanız başarılı olacaksınız. Çünkü başarının %90’ı devamlı ve düzenli çalışmaktan geçen bir süreçtir.

TEOG sınavında başarıyı etkileyen başka bir nokta ise kendinize belirlemiş olduğunuz kaynaklardır. Birden fazla kaynaktan karışık şekilde çalışmak başarıyı olumsuz etkileyecektir. Tek kaynaktan emin adımlarla çalışmak başarıyı artırıcı en önemli faktörlerden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir