TeXnicle Program Özellikleri

TeXnicle Programı Latex kelime işlemcisi gibi bir kelime işlemci programıdır. TeXnicle Programına değinmeden önce Latex programının ne işe yaradığınız açıklamakta fayda var. Latex, Mac bilgisayarlar için OS X işletim sisteminde çalışan gelişmiş bir kelime işlemci programıdır. Hepimizin bildiği Microsoft’un kelime işlemcisi olan “Word” programından daha gelişmiş özelliklere sahiptir ve profesyonel yazımlar yapılabilir. Latex’i diğer kelime işlemcilerden ayıran en önemli özelliği Latex ile hazırlanan belgelerin çıktısının çok kaliteli olmasıdır. Latex’in daha bir çok gelişmiş özellikleri vardır.

TeXnicle Program Özellikleri
TeXnicle Program Özellikleri

Letex‘in diğer önemli avantajı ise matematik formüllerinin diğer kelime işlemci problamlarine göre daha fonksiyonlu ve yazımının daha kolay olmasıdır. Latex programının içindekiler listesi, şekil ve tablo listesi oluşturma, sayfa numaralama, tabloların ve şekillerin numaralanması, kaynakçanın düzenlenmesi, dokümanın sayfa görüntüsü gibi özellikleri oluşturduğumuz belgeye otomatik eklemesi de diğer önemli özellikleridir.

Latex programı her ne kadar bir çok avantaj sağlasa da kullanım zorluğu nedeniyle günlük işlerde çok tercih edilen bir uygulama değildir. Latex programı, tez, bilimsel ve bilimsel olmayan makale, kitap gibi profesyonel yazılar yazan kullanıcılar için ideal bir kelime işlemcidir.

TeXnicle Programı ise Latex ile geliştirilen dosyaları açabilen, Latex’e nazran daha kullanıcı dostu bir kelime işlemci programıdır. Kolay kullanıcı arayüzü ve kullanım kolaylığı nedeniyle sadece profesyonel kullanıcılar için değil tüm kullanıcıların kullanabileceği tarzda geliştirilmiştir. TeXnicle Programı ücretsizdir ve internetten bulup indirebilirsiniz. TeXnicle Programı ile birden fazla dosya ile aynı anda çalışabilirsiniz. TeXnicle Programının tasarımı ve sayfa düzeni Latex’e göre kullanıcıya daha esnek kullanım sağlar. Latex öğrenmek isteyen kullanıcıların alternatifi TeXnicle Programıdır. Sıfırdan Latex öğrenmek çok zordur. Bu nedenler Latex öğrenmeye TeXnicle Programından başlamak daha akıllıca bir tercih olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir