Tuz Neden Buzu Eritir?

Tuzsuz su sıfır derecede donar. Tuzlu su ise sıfır derecede bile sıvı olarak kalır. Örneğin deniz suyu, hava gerçekten çok soğuk değilse donmaz.

Karın üzerinde hep ince bir nem tabakası vardır. Tuz bu tabakanın içinde iyice erir ve suyu daha tuzlu hale getirir. Sonra bu tuzlu su karla karışarak onu eritir. Tuz Neden Buzu Eritir? Normal şartlarda suyun donma/erime noktası “0” derecedir. Buzun üzerine tuz döküldüğünde kimyanın temel yasası gereğince saflığı bozulan sıvının donma derecesi düşecek, bunun sonucunda buz veya kar eriyecektir.

Karlı havada yola tuz dökmek

Eskiden buzlanmadan korunmak için bunla ilgili hizmet birimleri yola mutfak tuzu (sodyum klorür) dökerdi, bu da otomobillerin kroserlerindeki metal aksamı yıpratır, paslandırır. Günümüzde karlı ve buzlu havalarda bu iş için artık yaygın olarak kalsiyum klorür kullanılıyor, o da zararsız beyaz bir çökeltiden başka bir iz bırakmıyor.

Tuz Neden Buzu Eritir?

Donmuş su kanalizasyon patlatır

Donmuş suyun özelliği, sıvı haldeki sudan daha fazla yer kaplamasıdır. Bir borunun içinden akan su donduğunda ihtiyacı olan yere sahip olmak için metali bile patlatır.

Donmayı önlemek için antijel kullanımı

Sadece evlerdeki değil, arabalardaki boruların patlamasını engellemek için de antijel dökeriz: Bu suyun donma derecesinin eksi 10’a, hatta eksi 18’e kadar düşürmeye yarayan bir maddedir. Suyun sıcaklığı bu derecelerin inene kadar sıvı halde kalır, borular da kurtulur!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir