Uyumadan Kaç Saat Dayanabiliriz?

Uykusuzluğa dayanma Yeme, içme, barınma gibi uyku da en temel ihtiyaçlarımızdan biridir. İnsan az uyuduğu ya da hiç uyuyamadığı zaman kendisini hayattan bezmiş gibi hisseder. Çok yorgun ve uykusuz anlarda kendimize gelmemiz için birkaç saatlik bir uykunun bile yeteceğini düşünürüz. Az uyuduğumuzda bile vücut dengemizi bozduğunu düşünürsek, acaba insan hiç uyumadan ne kadar süre yaşayabilir?

Uyumadan Kaç Saat Dayanabiliriz? sorusunun deneysel olarak cevabı 264 saat, yani yaklaşık on bir gündür. Uyumadan en uzun süre dayanma rekorunu 1965 yılında, Randy Gardner adında, on yedi yaşında bir lise öğrencisi, bir bilim fuarında elde etti.

Uyumadan Kaç Saat Dayanabiliriz?
Uyumadan Kaç Saat Dayanabiliriz?

İnsan Uyumadan Kaç Saat dayanılabilir? Bu hususta yapılan birçok araştırmada, normal bireylerin sekiz günden on güne kadar uyanık kaldığı tespit edilen dikkatle yürütülen deneyler yapılmıştır. Bu bireylerden hiçbirinde ciddi tıbbi, sinirsel, fizyolojik ya da psikiyatrik problemler görülmemiştir. Bununla birlikte, deneye katılanların hepsinin de, uykusuzluk arttıkça, ilerleyen ve belirginleşen bir şekilde konsantrasyon sağlamada, motive olmada, algılamada ve diğer yüksek zihinsel süreçlerde zayıfladıkları gözlenmiştir. Buna rağmen, bütün denekler, bir-iki günlük uykudan sonra normal hallerine dönmüşlerdir.

Hayvanlar uyumadan kaç saat dayanabilir?

Allan Rechtschaffen’in uyku laboratuvarında farelerle yapılan deneylerde, Chicago Üniversitesi’nde iki hafta boyunca uyumamanın bu hayvanlarda ölümle sonuçlandığı görülmüştür. Uykuya dalıp dalmadıklarını anlamak için, bu sıçanların beyin dalgaları sürekli olarak kontrol edilmiştir. Hayvanlar her seferinde, uykuya dalar dalmaz uyandırılmıştır. Ölüm sebebi kesin olarak açıklanamamış fakat hipermetabolizmayla ilgili olabileceği öne sürülmüştür.

Çok nadir görülen Morvan sendromu gibi bazı hastalıklarda da hastanın aylarca hiç uyuyamadığına rastlanmıştır. Hastanın kendini uykulu ya da yorgun hissetmediği, fakat genellikle aynı zaman aralığında halüsinasyonlar gördüğü saptanmıştır.

Tıp tarihinde uykusuzluktan ölen hiçbir insan rapor edilmiş değildir. Ancak uykunun ertelenebilse de hayatımızdan çıkaramayacağımız en temel ihtiyaçlarımızdan biri olduğu tartışmasız bir gerçektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir