Verem – Tüberküloz Hastalığı Nasıl Ortaya Çıktı?

Verem hastalığı ilkin M.Ö. 410 yılında Hipokrat (M.Ö. 460-380) tarafından belirlenen ve bulaşıcı olduğu kadar ölümcül bir hastalık da olan verem yüzünden on dokuzuncu yüzyılda Avrupa nüfusunun % 25’i yok olmuştur. Özellikle yetişkinlerde ciğerlere yerleşen virüs bir süre sonra onları tahrip ederek hastanın nefes almasını mümkün kılmadığı gibi öksürerek kan tükürmesine ve sonuçta ölmesine neden olmaktadır.

Verem mikrobunu kim buldu?

1882 yılında Alman bir doktor olan Robert Koch (1843-1910) tüberküloz mikrobunu bulmuş ama başarılı yolla verem tedavisi ancak 1943 yılında Streptomycin adlı mucize antibiyotiğin keşfiyle mümkün olmuştur.

Verem – Tüberküloz Hastalığı Nasıl Ortaya Çıktı?

Streptomycin ilk kez 1943 yılında Albert Schatz’ın (1920-2005) Amerika, New Jersey’deki Rutgers Üniversitesinde yaptığı yoğun araştırmalarla keşfedilmiştir. Onunla birlikte çalışan Serlman Waksman (1888-1973) ile 1952 yılında Nobel tıp ödülüne layık görülmüştür.

Verem, çoğunlukla solunum yoluyla bulaşan bir hastalık türüdür. Bu nedenle verem mikrobu genel olarak hastanın akciğerine yerleşir. Hastanın vücut savunması yetersiz kaldığında ve bakteri akciğere yerleşir ve burada yara oluşumu ortaya çıkar.

Hastalığın ileri aşamasında kişinin balgamında verem mikrobu bulunur. Veremli kişiyle temas hastalığın başkalarına bulaşmasına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir