Yaşadığımız Evren Kaç Yaşındadır?

Yaşadığımız evren ne zaman ortaya çıktı? Güneş sistemi, ay ve dünyamız kaç yaşında? Yaş konusu hepimizi oldukça meraklandıran konulardan biridir. Hayatta karşılaştığımız insanların yaşını merak ederiz. Özellikle yaşına göre genç gösteren insanlarla karşılaştığımızda şaşırır, belki de biraz gıpta ederek bakarız. 80, 90 yaşında olduğunu öğrendiğimiz insanlara ise büyük bir hayranlık duyar, ayaklı tarih olduklarını aklımızdan geçiririz. Sık sık yaşını merak ettiklerimizden biri de çevremizi kaplayan evrendir. Evrenin kaç yaşında olduğunu biliyor musunuz?

Yaşadığımız Evren Kaç Yaşındadır?
Yaşadığımız Evren Kaç Yaşındadır?

Yıllar önce, Wilkinson Mikrodalga Anizotropi Uydusu, evrenin her yerini dolduran “kozmik mikrodalga fon ışınımı” üzerinde duyarlı ölçümler yaptı. Belirtilen ışınım, evrenin ilk başlangıç anı olduğu düşünülen “Büyük Patlama”dan yaklaşık 300.000 yıl sonra ortamın yeterince soğumasıyla atom çekirdeklerinin ortamdaki serbest elektronları yakalayıp atomları oluşturdukları, böylece enerji parçacıkları olan fotonların ilk kez her tarafa dağılmış olan elektronlara çarpmaktan kurtulup serbestçe boşlukta yol almaya başladıkları andan kalan fosil ışınımı olarak değerlendirilmektedir.

Yaşadığımız an itibariyle, evren çok genişlemiş ve soğumuş olduğu için, bu fosil ışınım 2,7 K (yaklaşık -270 C) dereceye karşılık gelmektedir. Wilkinson Mikrodalga Anizotropi Uydusu bu fosil ışınım içinde 1 derecenin 100.000’de biri ölçeğine kadar çok küçük sıcaklık farkları belirlemiştir. Ortaya çıkan bu farkların incelenmesi sonucu, evrenin yaşı, içeriği, yapısı ve geleceği konusunda çok kesin veriler ortaya çıktı. İncelenen bu verilerden yola çıkarak bilim adamları evrenin yaşının 13,7 milyar yıl olduğunu hesaplamışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir