Yılanların Deri Değiştirme Nedenleri

Birçok insana göre yılanlar en soğuk ve ürkütücü hayvanlardan birisidir. Televizyonda, hayvanlarla ilgili kitaplarda ve çeşitli belgesellerde onlarla ilgili pek çok ilginç olay izleriz. İnsanoğlunun merakını uyandıran yılanlar, mutlaka yılda bir kere derilerini değiştirirler. Bunun nedenini merak ettiniz mi?

Yılanların Deri Değiştirme Nedenleri
Yılanların Deri Değiştirme Nedenleri

Yılanlar, hayvanlar âleminin sürüngenler sınıfına girer ve bu sınıf dört takım içermektedir. Bu takımların içerisinde, özellikle yılanları ve kertenkeleleri içeren Squamata (Pullular) takımın üyeleri, belirgin bir şekilde deri değiştirirler. Pek çok yılan cinsinde, deri bir tulum gibi tek parça halinde atılırken; bazı yılan türlerinde ve kertenkelelerde parça parça deri atımı görülebilmektedir.

Neden Yılanlar Deri Değiştirir?

Halk arasında “gömlek atma” veya “gömlek değiştirme” olarak da bilinen deri değiştirmenin amacı, vücudun büyümesine ve uzamasına olanak sağlamaktır. Zira pullar esnek yapılar değillerdir ve hayvan ancak pullarıyla sınırlanmış olan hacim kadar büyüyebilir. Bu hacimden fazlası gerekeceğinde de, pullar alt tabakalarından genişletilir ve dar olan dış yüzey atılır. İnsanlar nasıl büyüdükçe ve şişmanladıkça daha önce üzerine uygun olan elbiseyi değiştirip daha büyük kıyafetler giyme ihtiyacı duyuyorsa, bu sürüngen cinsi de benzer şekilde deri değiştirmek zorunda kalmaktadır.

İnsanlar tarafından sevilen sevimli kaplumbağalar da benzer şekilde, bağalarının büyümelerini sınırlaması nedeniyle, periyodik olarak keratin plaklarının en üst tabakasını döker ve bu plakları genişletirler. Vahşi ve korkutucu timsahların da, vücutlarının üzerindeki pulların her biri, yine periyodik olarak tek tek dökülerek yenileriyle değişmesi sağlanır..

Hangi hayvanın hangi sıklıkla deri değiştireceği standart değildir. Bu tür özelliğinin de dışına çıkarak, tamamen hayvanın beslenmesine ve büyüme hızına bağlı olarak değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir